Туя западна

фев. 24, 2025 | Растения

Туя оксиденталис (западна туя) произхожда от източните региони на Северна Америка. Тя е родител на редица култивирани сортове като Фастигиата, Смарагд, Колумна, Брабант и др., които се отглеждат заради красивата им форма и вид.

Подобни на люспи листа при смачкване имат приятен аромат.

Възрастните растения образуват малки шишарки с размер до 1 см през есента.

Западната туя израства до 12-15 метра и живее около 40-50 години, но култивираните сортове имат различен растеж и форма, могат да се отглеждат индивидуално или като жив плет.

Абонирайте се за новини и статии

ОТГЛЕЖДАНЕ

Туята обича слънчево изложение, но също така добре расте и на полусянка.

Въпреки това в горещите месеци добре е да има следобедна сянка.

Трябва да се предпазва от сухите ветрове, особенно младите растения.

Адаптивна е към повечето видове почва, но предпочита влажна, добре дренирана, леко-кисела до неутрална почва. Понася и глинести почви.

Туята лошо понася засушаване, освен през горещите месеци трябва да внимавате да не се засуши през есента, иначе може да изсъхне през зимата.

Подхранването най-добре да се прави с бавно-освобождаващи гранулирани торове през пролетта. Внимавайте да не прекалите с количетвото тор, тъй като преторяването ще се отрази зле на растенията.

Туята не се нуждае от често постригване, само за оформяне и контролиране на височината. Най-подходящо време за постригване на туите е късна зима или ранна пролет.

469280782 1094404815719260 3367849141397413603 n

БОЛЕСТИ И ВРЕДИТЕЛИ

Тук ще изредим накратко болести и вредители по туята, като подробна инфромация ще намерите в отделни статии за болести и вредители.

ГЪБИЧНИ ЗАБОЛЯВАНИЯ:

Мана. Това е гъбично заболяване, причинено от Didymascella thujina което атакува младите клонки и издънки. Тежките инфекции могат да доведат до широко распространяване по цялото растение и до загиване на цели клонки. За младите растения заболяването може да бъде фатално. Повече за мана по туята прочетете тук.

Pestalotiopsis – гъба, която поразява туята. Подобно на маната, тази гъба също причинява кафеви петна и образува черни торбички по цялата зелена част на туята, което може да доведе до загиване на растението.  Повече за тази болест ще намерите тук.

Coryneum Canker. Това е гъбично заболяване, което често засяга кипарисите и други видове иглолистни, но от време на време може да причини проблеми и при туите. Симптомите са изсъхнали жълти и кафеви клонки, но болестта обикновено се проявява като лезии и „язви” по по-големи клони.  Вижте повече тук.

Медена гъба или кореново гниене на фитофтора. Ако листата на туята изсъхват бързо и растението е изложено на риск от смърт, проблемът е вероятно се дължи на кореново гниене, причинено от Медена гъба или Armillaria melea. Прочетете повече за медена гъба тук.

Sooty Mould или чернилна гъба. Ако сте имали нападение от люспести насекоми, можете да забележите черна плесен по листата и стъблото на растението. Това е предимно безвреден гъбичен патоген, който малко вероятно да повлияе на здравето на растението. Вижте повече тук.

 

НАСЕКОМИ ВРЕДИТЕЛИ:

– Кипарисова листна въшка. Кипарисовите листни въшки са най-често срещаните вредители за туите. Ако листата на растението започват да кафенеят, развива се чернилна гъба (черна плесен по листата и стъблото, особенно в основата, значи възможно е да имате нападение от кипарисови листни въшки. Вижте повече тук.

Люспести насекоми. Както кипарисовите листни въшки, тези насекоми са инвазивен вид. Те се хранят със сока на листата. Докато се хранят, те отделят медена роса, която води до появата на черна плесен. Те зимуват на клоните  като нимфи от второ поколение и узряват на следващата пролет до май. Прочетете повече тук.

Кипарисов миниращ молец – Argyresthia cupressella. Това е малък молец,произхожда от Северна Америка, но е широко разпространен в Европа. Женската снася яйцата си през пролетта. След 3-4 седмици, през юни гъсениците се излюпват и започват да ядат листата, като правят тунели, и се придвижват по тях докато се хранят. Повече информация тук.

Торбест червей – Thyrodepteryx ephemeraeformis. Този червей много рядко се среща по туята. Това е малък молец, който изгражда конусовиден пашкул във форма на шишарки, изтъкан от кошринени нишки и различни части на растението. Ларвите се излюпват през лятото и започват да ядат листата на растенията.  Прочетете повече тук.

Кипарисова златка. Това е инвазивен вид, който причинява много поразии по кипарисовите растения. Кипарисовата златка е бръмбар с метално-зелен цвят и размер 6-12мм, който често се среща в растения от семейство Кипарисови.  Към семейство Кипарисови принадлежат видове: Купресус, Купрессоципарис, Хамациаприс, Юниперус, Туя и др. За борба срещу Кипарисовата златка прочетете тук.

Акари. Паякообразните акари са много дребни насекоми с осем крака с жълтеникав, зеленикав до червен цвят. Те се намират по листата на растенията и правят финна мрежа върху и между клоните. Листата на засегнатите растения стават на дребни петна, избледняват и изглеждат болни. Вижте повече тук.

Ние сме специализирани в отглеждането на туя, освен собтвен разсадник имаме над 15 години опит в изграждане и оддръжка на градини.

Въпреки изредените болести и вредители, от които могат да страдат туите, при правилно гледане и навремени превантивни мерки, тези растения ще красят градината Ви дълги години.

За въпроси относно отглеждането на туи можете да ни потърсите. Данните за връзка с нас ще намерите на страницата Контакти.

Налични видове и размери туи можете да видите и да поръчате на нашият онлайн магазин.