Вистерия (глициния)

фев. 26, 2025 | Растения

Вистерия или Глициния е студоустойчиво, листопадно увивно растение, което цъфти с невероятни подобно на гроздове лилави или бели цветове.

Това е силно растящо растение, което достига до 10м височина и 20м ширина. Стъблото й може да достигне дебелина колкото стъбло на малко дърво. То се нуждае от много здрава конструкция.

Вистерията вирее най добре на слънчево място с добре дренирана почва.

Родината й е Китай, Япония и Източна Америка. От многото видове вистерия най-често се отглеждат трите вида: Wisteria floribunda (японска вистерия), Wisteria sinensis (китайска вистерия) и Wisteria brachybotrys (копринена вистерия).

Абонирайте се за новини и статии

Как да изберем вистерия

Вистерия флорибунда има най-дълги съцветия (около 1м) от всички други видове и изглежда невероятно, висящи от перголи, арки или други конструкции.

Тя се увива в посока на часовниковата стрелка и образува цветове и листа едновременно.

Този вид е най-подходящ за перголи, арки или други конструкции.

Wisteria floribunda
Wisteria sinensis

Вистерия синенсис цъфти преди да разлисти.

Тя се увива против часовниковата стрелка и цветовете й са по-къси (около 30см). Този вид изглежда прекрасно върху стена.

Вистерия брахиботрис има мъхести листа и къси съцветия (10-15см), може да се отглежда на стени или върху перголи.

Този вид е подходящ за отглеждане като дръвче в саксия или в земята.  

Wisteria brachybotrys

При купуване на Вистерията поинтересувайте се дали е произведена от семена, резници или чрез присадка. Ако е произведена от семена или резници, вистерията ще цъфне не по-рано от 15 години. При присадени сортове, Вистерията цъфти на 5-6 година.

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА ВИСТЕРИЯТА

Отгледани в саксия растения могат да се засаждат по всяко време, но най-подходящо е през април или октомври.

Вистерията цъфти най-много ако е засадена на слънчево южно или западно изложение. Тя ще расте и на полусянка, но ще цъфти по-оскъдно.

Това е студоустойчиво, бързо-растящо растение и се нуждае от здрава конструкция за опора.

Вистерията трябва да се полива често, особенно ако почвата е песъклива и не задържа вода.

Подхранвайте Вистерията с торове с високо съдържание на калий.

КАК СЕ ПОДРЯЗВА

Регулярно подрязване

Оставете растенията да израстнат докато покрият конструкцията или стената. След това можете да започнете подрязването за стимулиране на цъфтеж.

Регулярно подрязване означава съкращаване на леторасли два пъти годишно. Едното подрязване се прави през юли/август, като летораслите се режат до 5-6 листо, около 30см. Това ще направи летораслите по-здрави и ще стимулира образуването на пъпки.

Следващото подрязване се прави през февруари, като същите леторасли се подрязват на 2-3 пъпки, около 10см., за да може растението да укрепне достатъчно за цъфтеж през май/юни.

 

Подмладяващо подрязване

Ако растението е твърде голямо и старо, трябва да се направи силно подрязване за да се махнат пречещи клони и да се подмлади самото растение.

Изрежете всички сухи и на вид болни части, премахнете клони, които излизат извън конструкцията, отрежете дебелите стари клони, ако е необходимо до земята. Трябва внимателно да огледате растението и да го подрежете така, че да останат по-млади клони. Стеремете се да оставите основни скелетни клони за да придадете на растението основна форма.

След драстичното изрязване Вистерията не трябва да се подхранва през пролетта, тъй като самото подрязване ще стимулира буен растеж.

Подобно изрязване стимулира израстване на много издънки. Ако след изрязването конструкцията има празни места, оставете няколко издънки и ги подведете, така че да запълнят празните места с течение на времето. Ако няма празни места в конструкцията, най-добре премахнете всичките издънки.

Ако останат някои нежелани клони, те могат да бъдат отрязани след опадането на листата до  началото на февруари.

КАК СЕ РАЗМНОЖАВА

Вистерията може да се размножи по няколко начина, но най-удачният начин е чрез присаждане. Този метод гарантира сорта, по-качествени растения и по-бърз цъфтеж.

1. Размножаване чрез семена – през есента растенията образуват подобни на боб шушулки, в които се намират семената. След като листата опадат, събете шушулките и ги оставете да узрея на открито сухо място. След около месец извадете семената от шушулките и ги съхранявайте на сухо тъмно място. През март засейте семената, като предварително  ги накиснете във вода за 24 часа.

2. Размножаване чрез резници – резниците на Вистерията се правят от млади леторасли, това са клонки, които са още зелени и нямат кора. Повече за размножаване на Вистерия чрез резници прочетете в отделна статия тук.

3. Размножаване чрез присадка – произведени растения чрез присадка са най-качествени и гарантират сорта. Присадката се прави на подложки, произведени от семена или резници. Подложките трябва да са добре вкоренени и здрави. Прочетете подробно за присаждане на Вистерия в тази статия.

СЛАБ ЦЪФТЕЖ ИЛИ ЛИПСА НА ТАКЪВ

Има няколко причини, поради които Вистерията може да цъфти много оскъдно или изобщо да не цъфти. Вижте няколко от тях:

  • Малки на възраст растения. Ако растенията са произведени от семена или резници, те ще цъфнат най-рано след 15 години.
  • Подрязвайте през подходящия период. Подрязването ранна пролет или в средата на лятото ще наруши формирането на пъпките за следващата година.
  • Вистерията цъфти най-добре на слънце. Засадени на полусянка или сянка растения ще имат много слаб или никакъв растеж.
  • Поливайте растенията редовно в горещите месеци от юни до септември. Това е важно за образуването на нови пъпки за следващата година.
  • Едната от причините може да бъде липса на калий в почвата. През пролетта подхранвайте Вистерията с калиев сулфат или с торове с високо съдържание на калий.
  • Понякога причината може да е механична повреда, като наядени листа и клонки от гълъби или мишки.

 

 

БОЛЕСТИ И ВРЕДИТЕЛИ

Вистерията като цяло е устойчива на болести и вредители. Въпреки това понякога могат да се заразят с гъбични заболявания или да бъдат нападнати от вредители. Ще рагледаме подробно от какви болести и вредители може да страда Вистерията в отделна статия тук.