Болести и вредители по кипарисови

фев. 24, 2025 | Растителна защита

В тази статия ще разгледаме често срещаните болести и вредители, които нападат растения от семейство Кипарисови.

Към семейство Кипарисови се отнасят Кипариси, Купресоципариси, Хамаципариси, Туи, Юниперуси, Платикладус.

Въпреки долуописаните болести и вредители, а полагате добри грижи и растенията Ви са здрави, шанса да се заразят или да бъдат нападнати от насекоми е значително по-малък. Повечето болести и вредители нападат болни и недъгави растения.

В тази статия ще намерите и препоръки за превантивни мерки, които могат да предотвратят заразата или нападение от вредители.

При забелязване на най-малките симптоми незабавно се обърнете към специалист агроном, за да предприемете адекватни и своевременни мерки.

Абонирайте се за новини и статии

болести

1. Мана

Това е гъбично заболяване, причинено от Didymascella thujina което атакува младите клонки и издънки. Това може да бъде фатално за младите растения.

Следете за следните симптоми:

  • отделните листа пожълтяват, а след това покафеняват в края на пролетта и началото на лятото.
  • В растението под листото се развиват големи овални черни плодни тела, видими с просто око. Обикновено има едно плодно тяло на лист, понякога две.
  • Спорите се произвеждат от май до октомври. Те са устойчиви на изсушаване и студ и могат да презимуват върху листата, за да покълнат през пролетта. Плодните тела падат, след като освободят спорите, като оставят дупки в листата, което може да се сбърка с увреждане от вредител.
RHS SCN0003852thujablight 662095

Тежките инфекции могат да доведат до широко распространяване по цялото растение и до загиване на цели клонки. За младите растения заболяването може да бъде фатално. Подобно на другите гъбични заболявания, тази болест се развива във влажни условия.

Контрол

Трябва да осигурите добро проветряване и светлина за растенията. Подрежете всичките засегнати части, почистете сухите листа и клонки от земята около растението и изгорете. Дезинфектирайте инструментите след това.

За тази болест са подходящи фунгицид Тебуконазол или други фунгициди съдържащи тебуконазол. Всички гъбични заболявание са много упорити, необходимо е да се направят няколко третирания през 4-5 дена.

2. Pestalotiopsis

Pestalotiopsis е друга гъба, която може да се развие на растението. Подобно на маната, тази гъба причинява кафеви петна и образува черни торбички по цялата зелена част на туята, което може да доведе до загиване на растението.

Отслабените растения, които страдат от липса на хранителни елементи и недостатъчно поливане са особено податливи на тази болест.

Гъбата често се среща не само по конифери и иглолистни, но и по други видове дървесни растения.

SCN0001455 Pestaloconifer 508203

Pestalotiopsis често се развива по растения, които са претърпели щети от нападение на листни въшки.Влажното време способства образуването на спорите и способноста им да заразят растенията.

Следете за следните симптоми:

  • Листата пожълтяват, след това покафеняват, често от върха към основата на листото.
  • Понякога на клонката се появява кафяв обръч и цялата клонка след този обръч умира.
  • В засегнатите зони се развиват черни плодни тела с размера на глава на карфица, видими с просто око.
  • При влажни условия от телата излизат спори.

Какво да предприемете:

Трябва да осигурите добро проветряване и светлина за растенията. Да подрежете така че да премахнете всичките засегнати части. Да премахнете сухите листа и клонки както от растението, така и от земята и да ги изгорите. Инструментите трябва да се дезинфекцират.

Вземете превантивни мерки срещу листни въшки, като третирате превантивно с инсектицид. Редоно поливайте и торете Вашите растения, особенно новозасадените. Избягвайте механичните повреди, като счупвания и др. Подрязвайте растенията през подходящия период, избягвайте подрязването през продължително влажно време. Най-доброто време за подрязване на туя е през пролетта и ранната есен.

Препоръчително е третиране с фунгициди на медна основа.

3. Coryneum Canker

Това е гъбично заболяване, което често засяга растения от семейство Кипарисови, но по-рядко засяга туите. Симптомите са  появана изсъхнали жълти и кафеви клонки и листа, но болестта обикновено се проявява като лезии и „язви” по по-големи клони.

Coryneum Blight

Тази болест не се лекува с химикали. Единственото, което можете да направите, да отстраните веднага засегнатите части. Ако основното стъбло е повредено, най-добре да отстраните цялото растение.

Всичките отрязани части на растението се изгарят, а инструментите се дезинфекцират.

4. Медена гъба или кореново гниене на фитофтора

Ако листата на туята изсъхват бързо и растението е изложено на риск от смърт, проблемът вероятно се дължи на кореново гниене, причинено от Медена гъба или Armillaria melea.

Тази гъба засяга много видове дървесни растения. Болеста се разпространява под земята чрез ризоморфи, които приличат на черни връзки за обувки. Засегнатата дървесина има бял мицел и мирише на гъба.

Ако забележите бели гъбички между кората и дървесината, бледи листа и гъби с цвят на мед, които се появяват през есента в основата на стъблото, значи имате медена гъба.

Видимите симптоми са обща слабост на растението, пожълтяване, лош цвят и слаб растеж. Растенията могат да умрат бавно с течение на времето или много бързо, особенно ако са в стресова среда, като продължително засушаване. Стъблата се цепят и се разпукват в основата, а в последствие се появяват медени гъби.

Honey fungus
honey fungus2

Какво да направим:

Опитайте се да ограничите разпространението на гъбата. Това се постига чрез премахване на всичките засегнати растения заедно с корените и изгарянето им. Можете да заровите плътен полиетилен или материал за основа за езера около засегнатата зона, като гумата трябва да е заровена на оне 30см и да стърчи на 5-10 см от почвата.

Ако растенията са жизнени и здрави, получават редовна поливка и торене, те са по-малко податливи на заразяване.

Интересно е, че гъбата се размножава по-добре в стерилните градини, ако около стъблата на растенията има слой сухи листа и клонки, това може да предотврати появата на тази гъба.

5. Sooty Mould или чернилна гъба

Тази гъба засяга много широколистни и иглолистни дървесни видове.

Ако сте имали нападение от люспести насекоми или кипарисови листни въшки, можете да се появи черна плесен по листата и стъблото на растението. Това е предимно безвреден гъбичен патоген, който малко вероятно да повлияе на здравето на растението.

За да предотвратите появата на тази черна плесен, при поява на насекоми трябва веднага да вземете мерки за да се отървете от тях. Тези насекоми отделят медена роса, която способства появата плесента. След като сете се отървали от насекомите, просто листата и стъблата с вода.

sooty mold on a Eucalyptus tree
A branch of P abies covered with sooty mold orig Q320

Разгледахме често срещаните болести по Кипарисови. За вредителите можете да научите от втората част на статията Болести и вредители по Кипарисови – част 2