болести и вредители по вистерия (глициния)

фев. 26, 2025 | Растителна защита

Вистерията като цяло е устойчива на болести и вредите. Въпреки това има няколко проблема, които ще разгледаме в тази статия. 

1. Гъбични заболявания.

Вистерията може да се зарази от обикновена мана или брашнеста мана.

Тези болести не са фатални за растението, но определено ще доведат до влошаване на външен вид и по-оскъден цъфтеж.

Препоръчително е да се растението да се подреже, като се стараете да премахнете повече засегнати части и да се направят няколко третирания с подходящи фунгициди.

Абонирайте се за новини и статии

Wisteria Sinensis fungus
Wisteria fungus

1. Снимката горе – брашнеста мана

 

2. Снимката вляво – обикновена мана

2. Раково заболяване.

Раковото заболяване се причинява от почвена бактерия Agrobacterium tumefaciens.

Това заболяване засяга много растителни видове и е много агресивна, нелечима болест. Растението се заразява с бактерията най-често през рани, нанесени от счупвания, птици, насекоми и др.

След като бактерията се установи в растението, започва да транформира нормалните клетки в туморни. В резултат на това в корените и по стъблата на растението се образуват издутини с неравна грапава повърхност.

Тази болест не е свързана с човешки и животински ракови заболявание и не е опасна за хора и животни.

За съжаление е нелечима и растението умира с течение на времето. Най-добре да премахнете и изгорите болното растение и да дезинфекцирате инструментите.

3. Вредители

По Вистерията могат да се видят различни насекоми, но само дървояд може да нанесе фатални щети на растението.

Той пробива дупки в стъблото на растението и снася яйца в дървесината. След като се излюпят ларвите правят тунели в дървесината, като я изяждат отвътре.

Борбата с дървояди трябва да се провежда преди да са снесли яйцата си.

Дървоядите нападат обикновено слаби и стресирани растения. Добрата грижа за растенията ще предотврати донякъде нападението на дървояди. 

Те са активни от май до юли включително.

Наблюдавайте внимателно растенията и ако откриете дупки в стъблото, изрежете засегнатите части и ги изгорете. Това най-добре да се направи през пролетта преди месец май.

Започнете третирания с инсектицид на всеки 15 дена в периода април-юли, като редувате два вида инсектицид след всяко трето пръскане.

Crown galls