Краспедия

фев. 23, 2025 | Растения

Това растение освен че е любимо на цветарите, става все по-известно като градинско.

Произхожда от планините на Тазмания, Нова зеландия и Австралия. Съществуват няколко вида Краспедия, но Краспедия Глобоса е най-разпространен вид.

Цветовете на Краспедия Глобоса са жълти гъсти топки с размер около 3 см.

Това растение вирее на бедни добре-дренирани почви на слънце и обича сушата. Цъфти от юни до края на септември и може да издържи до -8  градуса.

Като планинско растение Краспедията не се нуждае от допълнително подхранване, но ако почвата е тежка, добре е да добавите пясък.

Абонирайте се за новини и статии

ОТГЛЕЖДАНЕ В ГРАДИНАТА

Преди засаждането полейте растението и го оставете да се отцеди. Ако е възможно, направете два пъти по-голяма дупка, напълнете я с вода и изчакайте водата да попие в почвата.

Поставете растението в дупката, като внимавате да не е твърде дълбоко или плитко. Ако зеленат част на растението остане заровена в почвата, ще започне да гние, а ако част от корените останат във въздуха, ще изсъхне.

След като сте поставили растението в дупката, заровете с почва и леко утъпчете с крак около растението и полейте обилно с вода.

Добре ще се отрази ако покриете почвата около растението с пясък.

Crasedia

ОТГЛЕЖДАНЕ В САКСИЯ

Изберете подходяща саксия с много дупки отдолу. Можете да отглеждате Краспедията заедно с други растения в цветна композиция. В такъв случай е необходимо да изберете растения, които обичат същите условия, а именно добре дренирана бедна почва, слънчево място и оскъдна поливка.

Подготовете си лек торфо-почвен сусбтрат, ако почвата е тежка, смесете я с пасък. Полейте растението и оставете да се отцеди. Напълнете саксията частично с почва и поставете растението така че долната част на растението да е на около 3 см под ръба на саксията. Внимателно добавете почва, като я притискате с ръка, след това добре уплътнете около растението.

Препоръчително е да покриете почвата около растението с тънък слой пясък, което ще предотврати образуването на кора.

КАКВО ДА ЗАСАДИМ ОКОЛО КРАСПЕДИЯТА

Като любител на слънцето и дренирана почва, Краспедията добре се съчетава със средиземноморски растения, като Лавандула, Мащерка, Розмарин, Ерингиум планум и др. А съчетанието на ярки жълти топки на фона на синьо-лилави цветове изглежда много красиво и стилно.

КАК ДА СЕ ГРИЖИМ ЗА КРАСПЕДИЯТА

След като прецъфти, цветовете се режат заедно с дръжките. Ако сте в район със студени зими и ранни слани, растението трябва да се предпази от студа, като се завие с платно против слани или да му се направите някаква конструкция за предпазване от замръз. При отглеждане в саксия, най-добре да приберете саксията в защитено от студ помещение.

Въреки че Краспедията е сухоустойчива, от време на време трябва да я поливате. Поливайте я след като горните няколко сантиметра изсъхнат. При отглеждане в саксия, поливането трябва да е по-често.

Ако презимува в саксия, поливайте я много оскъдно през зимата при плюсови температури.

За разлика от другите растения, Краспедията обича бедна почва. Ако я отглеждате в градината, тя няма да се нуждае от никакво подхранване. Ако я отглеждате в саксия, добавете много оскъдно количество тор през лятото.

Краспедията е изключително устойчива към болести и вредители, но има вероятност охлювите да проявят интерес, особенно към младите листа. В този случай капаните за охлюви могат да свършат добра работа.

КАК СЕ РАЗМНОЖАВА

Краспедията лесна се размножаване със семена. Семената обикновено узряват в края на лятото. Отрежете семенните глави с ножица, като внимавате семената да не изпадат. Това най-добре да се прави в сухо време. Отделете семената в торбичка и съхранявайте до пролетта на хладно и сухо място.

Семената се сеят в края на март. Напълнете подходяща саксия или друг съд с лек субстрат, заравнете отгоре и леко притеснете с ръка. Поръсете семената върху повърността на субтрата и ги посипете с тънък слой фин субстрат. Напръскайте с вода със спрей, докато почвата снате достатъчно влажна, но не и подгизнала.

Поставете саксията в парник или на слънчев прозорец. Покълването ще се ускори ако покриете саксията отгоре с прозрачно фолио, което трябва да премахнете веднага, щом забележите кълновете. Покълването обикновено отнема около две седмици.

Когато разсадът стане достатъчно голям, за да се пикира, пикирайте всяко растение в отделна саксийка. Поливайте редовно, като внимавате да не преполивате.

Засадете краспедията на постоянно място, след като растенията са достатъчно развити с добре оформена коренова система.

 

Известно е, че Краспедията може да бъде вредна за конете!