Болести и вредители по кипарисови – част 2

фев. 25, 2025 | Растителна защита

Във втората част ще разгледаме често срещани вредители по растения от семейство Кипарисови.

Към семейство Кипарисови се отнасят Кипариси, Купресоципариси, Хамаципариси, Туи, Юниперуси, Платикладус.

Въпреки долуописаните болести и вредители, а полагате добри грижи и растенията Ви са здрави, шанса да се заразят или да бъдат нападнати от насекоми е значително по-малък. Повечето болести и вредители нападат болни и недъгави растения.

В тази статия ще намерите и препоръки за превантивни мерки, които могат да предотвратят заразата или нападение от вредители.

При забелязване на най-малките симптоми незабавно се обърнете към специалист агроном, за да предприемете адекватни и своевременни мерки.

Абонирайте се за новини и статии

вредители

1. Кипарисова Златка – Lamprodila-festiva

Кипарисовата златка е бръмбар с метално-зелен цвят и размер 6-12мм, който често се среща в растения от семейство Кипарисови.  Към семейство Кипарисови принадлежат видове: Купресус, Купрессоципарис, Хамациаприс, Юниперус, Туя и др.

Лярва 2048x1093 2

Бръмбърът прави къс разрез в кората и снася яйцата в ликото между кората и дървесината.  Хранителните канали на ларвите обилкновено се намират от слънчевата страна на по-младите леторасли и клони. Когато тези канали обграждат напълно клона, поток на сока се прекъсва и клонът изсъхва и  умира. Ларвата презимува в дървесината и напролет се появява какавида в малка кухина, направена вертикално в дървесината.

Кипарисовата златка причинява характерни щети със своите канали. При здраво растение отделните клони покафеняват и умират.  Характерно е, че винаги умират отделните клони, а не цялото растение. След излюпването на бръмбарите на засегнатите клони се появяват напречно овални дупки с големина до 5 мм.

Бръмбърът произхожда от Средиземноморски регион, и през последните десетилетия се е разпространил на север и на изток.

Механичен контрол: изсъхналите клони се изрязват и се изгарят. Това най-добре да се направи през пролетта, преди да се излюпят възрастните насекоми.

Химичен контрол: при поява на възрастни насекоми необходимо е да се извършат няколкократни третирания с перитроидни препарати.  Възрастните насекоми се излюпват през май и остават на растението до юли-август. Този период може да варира в зависимост от климатичните условия. Препоръчително е да се започне третирането от април.

2. Кипарисова листна въшка

Кипарисовите листни въшки са най-често срещаните вредители. Ако листата на растението започват да кафенеят, развива се чернилна гъба (черна плесен по листата и стъблото, особенно в основата), значи възможно е да имате нападение от кипарисови листни въшки.

Кипарисовата въшка засяга почти всички иглолистни растения. Те са сивкаво-зелени дребни насекоми. Често до момента, в който увреждането стане очевидно, тези вредители вече са изчезнали. Понякога могат да се видят опадали кожици на въшките или черна плесен, която се развива върху медена роса, която въшките отделят.

Кипарисовата листна въшка може да се контролира с подходящ инсектицид. Ако успеете да ги забележите и третирате по-рано, тогава покафенелите листа могат да се възстановят с течение на времето.

Cypress aphid

3. Люспести насекоми

Както кипарисовите листни въшки, тези насекоми са инвазивен вид. Те се хранят със сока на листата. Докато се хранят, те отделят медена роса, която води до появата на черна плесен.

Те зимуват на клоните  като нимфи от второ поколение и узряват на следващата пролет до май. Яйцата, произведени през пролетта се излюпват през юни-юли.

Scale insects

Само големи нашествия могат да доведат до фатален край за растението. Тези насекоми могат да се видят по стъблото или на долната част на листото.

Подходящи инсектициди ще помогнат да се отървете от тях. Проверявайте за люспести насекоми най-вече през пролетта и при откриването им третирайте ги с подходящ инсектицид възможно най-скоро.

4. Кипарисов миниращ молец – Argyresthia cupressella

Този малък молец произхожда от Северна Америка, но също е широко разпространен в Европа.

Женската снася яйцата си през пролетта. След 3-4 седмици, през юни гъсениците се излюпват и започват да ядат листата, като правят тунели, и се придвижват по тях докато се хранят. В резултат на това листата изглеждат като издълбани.

Гъсениците в петия стадий на ларвите прекарват студеният сезон във фаза на почивка. Но при настъпването на по-високи температури през пролетта развитието бързо се възобновява и ларвите, които вече са в шести стадий, какавидират в издълбаните части на листата. От тях след кратко време отново се излюпва малка пеперуда.

Най-подходящо време за третиране на растенията с инсектицид е по време на летежа им, който е в началото на юни.

Cypresstip Miners damages
Cypresstip Miners
argyresthia cupressella 2 1

5. Торбест червей – Thyrodepteryx ephemeraeformis

Това е малък молец, който изгражда конусовиден пашкул във форма на шишарки, изтъкан от кошринени нишки и различни части на растението. Ларвите се излюпват през лятото и започват да ядат листата на растенията.

Ларвите се хранят с листа и пъпки на дърветата, най-много са разпространени по туята и хвойната. Тези насекоми имат голям апетит и са сериозен вредител. Те могат да увредят зеленината до степен да убие растението.

Най-ефикасно тези пашкули да се открият преди края на май, да се съберат ръчно или да се третират с подходящ стомашен инсектицид. Те се виждат добре през есента, когато пашкулите са кафеви.

bagworm young arborvitae

6. Акари

Паякообразните акари са много дребни насекоми с осем крака с жълтеникав, зеленикав до червен цвят. Те се намират по листата на растенията и правят финна мрежа върху и между клоните.

Листата на засегнатите растения стават на дребни петна, избледняват и изглеждат болни. По-голямото нашествие на акари може да убие растението. Заразяването се случва често при сухи и прашни условия.

twospotted spider mite01

Механичени методи за контрол:

Измийте растенията с маркуч със силна струя вода. Насърчавайте естествените им врагове – калинки, не третирайте растенията с инсектициди, които могат да убият калинките. Високите нива на азот насърчават размножаването на акарите. Изполвайте торове с бавно освобождаване или ниско съдържание на азот. Полагайте добри грижи за растението, здравите растения са по-малко податливи на нападение от акари.

Химичен контрол:

Третирайте растенията с акарицид при първите признаци на заразяване. Акарите са най-активни обикновено през май- юни. Не пръскайте със сапунена вода ако растенията са стресирани от суша, особенно при наличие на млад прираст.